Головна НОВИНИ Набір маси і кількість білка: українські бодібілдери розповіли як рахувати норму

Набір маси і кількість білка: українські бодібілдери розповіли як рахувати норму

6080

Скільки їсти білка (протеїну) при наборі маси цікавить усіх, хто тільки починає серйозно займатися фітнесом та культуризмом.  В інтернеті є чимало формул з розрахунками, проте всі вони різні і часто заплутані.  Тому KULTURIZM.INFO вирішив розібратися в цій справі і попитати самих спортсменів.

Адже у культуристів від цих розрахунків часто залежить результат на змаганнях. То ж кому як не їм, фахівцям, знати краще.  Для прикладу, ми поцікавилися потребами для чоловіків вагою 75 кг.

Володимир Бірук, абсолютний переможець Чемпіонату Європи з бодібілдингу 2017 IFBB

На мою думку, для здорового чоловіка чи юнака, який займається бодібілдингом, достатньо мати в  раціоні 1,5-2 г  білка на кілограм власної ваги. Саме таку кількість використовую і я.  Але це не абсолютні цифри – існує багато факторів, що можуть впливати на таку «норму».  Зокрема, я відніс би сюди такі – ступінь засвоєння білка, те на скільки повноцінними по амінокислотному складу є джерело білка, якість продуктів, спосіб їх  приготування,  збалансованість раціону в цілому; також сюди можна віднести більш загальні  фактори – вік, спосіб життя, стан організму спортсмена та ін.

Таким чином, враховуючи  вище сказане і те, що кожна людина в певній мірі по своєму унікальна, я б радив взяти «норму» 1,5-2 г/кг власної ваги, як вихідну, а далі спостерігати, вивчати свій організм і вносити необхідні  поправки в раціон.

Щодо того чи в мене відрізняється кількість  білка під час підготовки до змагань та в інші періоди, то – ні, весь час споживаю +/- однакову кількість. Різниця тільки в тому, що при підготовці  більш дисципліновано контролюю кількість. Тобто в цифрах це щось типу –  при підготовці – не менше 2г, і інший час 1,5-2.

Калорій не рахую – не бачу в цьому ніякого сенсу.  Кількість БЖВ в грамах контролюю. Вважаю, що це необхідно робити, адже це частина параметрів, якщо так можна сказати, за допомогою яких можна впливати на форму і прогрес в цілому, особливо в період підготовки до змагань.

Також для об’єктивності , хочу відмітити, що деякі спортсмени  використовують  в рази більше – 3,4, 5!!! г білка на кг власної ваги – не візьмусь судити правильно це чи ні. В той же час, деякі авторитетні організації в сфері охорони здоров’я  приводять цифри – 0,75-1 г/кг на кілограм власної ваги, але для звичайної людини. Очевидно, що потреби бодібілдера вищі.

Іван Гаврилов, віце-чемпіон Чемпіонату Києва IFBB 2017 у категорії “до 90 кг”

При наборі маси досить 1.5 грама білка на кг власної ваги. Акцент потрібно ставити на вуглеводи (в основному повільні).  Білок – це будівельний матеріал, наприклад цемент, а вуглеводи – це енергія, необхідна будівельнику на побудови стіни (нашої броні), яка складається з цеглин – м’язових волокон. Якщо організм не отримає енергії в достатній кількості, будівельники не “прокинуться”.

Кількість білка для набору м’язової маси, залишається завжди однаковою в період натурального тренінгу, а так само в період прийому гормональних препаратів – 1.5 максимум до 3 грам на кг власної ваги. Якщо ріст м’язів сповільнюється, то паралельно зі збільшенням вуглеводів треба збільшити у раціоні кількість білка.

Оптимальним буде таке співвідношення: калорій 39 кал/кг, білок 1.5-3.3 г/кг, вуглеводи 2.2-6.6 г/кг, жири 1.1-2.2 г/кг.

Саме цим принципом користуюся я. Індивідуальне співвідношення БЖВ  підбирається досвідом: якщо переносимість вуглеводів нормальна, то підвищуємо їхній прийом, а якщо не дуже, то підвищуємо калорійність за рахунок інших нутрієнтів, в тому числі жиру. Все нам дає практика.

Особисто я під час набору маси їм 1.5-2 г/кг білка на 1 кг власної ваги, а на “сушці” 3 г/кг білка. Вуглеводи “на масі” – 6 г/кг, а на “сушці” виходив нуль.  У період відпочинку від змагань їм все у свої задоволення.

Дмитро Сімак, м.Київ. Чемпіон Європи WBPF 2013 у категорії “юніори”

При “натуральному”  тренінгу в період набору маси немає сенсу споживати більш ніж 1.2 грама білка на кілограм власної ваги. Тому що це недоцільно. У незалежності від стажу тренувань організм “натурала” не засвоїть ту кількість білка, про яку пишуть у всіляких спільнотах.

Щодо “жорсткого” набору маси, то все залежить від стажу тренувань, дозувань, шлунково-кишкового тракту, здоров’я нирок і інших факторів. Я особисто не їв більше 3.2 г білка на кг ваги і не вважаю себе досить компетентним, щоб міркувати про 5-8  грам протеїну на 1 кг власної ваги у раціоні.

Комусь підходить високо вуглеводний набір маси, у когось більший результат від отримання ккал з жирів. Якщо вміти прислухатися до свого організму, то рано чи пізно ви знайдете своє ідеальне поєднання, але не факт що наступного разу пройде та ж схема. Я вже мовчу про казуси з якими може зіткнутися організм в різні періоди. Як правило, раціон харчування і співвідношення БЖВ потрібно постійно коригувати.

Що стосується мене особисто, то в останній рік мій раціон на наборі маси у звичайні дні є приблизно таким: білки – 270 г, жири – 100 г, вуглеводи – 300 г. Але у мене немає чіткого поділу тренувань “на масу” і “на сушку” –  я завжди орієнтуюся по формі. Прогрес  залежить від здоров’я, психіки і здатності контролювати зовнішні чинники.

Ігор Смола, бодібілдер

Протеїн це – найважливіший компонент в раціоні людини та спортсмена, адже несе відповідальність за відновлювання м‘язових тканин. На практиці для досягнення росту м‘язів людині, яка займається в тренажерному залі, необхідно вживати хоча б 1,2-1,5 грама білку в день у спів відношенні до 1 кг власної ваги. Наприклад, якщо ви важите 75 кг, то добова норма – 100-110 грамів білка.

Щодо “жорсткого” набору маси, то цифра споживання протеїну підіймається до відмітки 2-2,5 грами на 1 кілограм власної ваги. Йдеться про систематичні тренування в залі не менше 4 занять на тиждень. Відповідно, тоді тіло людини працює на максимі і потребує більше відновлюваних компонентів.

Щодо калорійності у період набору маси, то вважаю, що вона  не менш важлива як все інше в цей час. Якщо ціль набиратиме масу, то калорійність треба підвищувати поступово щотижня, щоб організм адаптувався до більшої кількості їжі.

Підготував Роман Лавринюк, KULTURIZM.INFO