Головна НОВИНИ Що залишається, коли відходить професійний спорт…

Що залишається, коли відходить професійний спорт…

Ні для кого не секретом, що професійний спорт давно має  комерційне забарвлення. Здобути привабливий зовнішній вигляд , зміцнити здоров’я та ще заробити при цьому – мрія практично кожного підлітка. В деякі секції батьки приводять дітей з 4 -5- річного віку.

Однак не всі знають, що за статистикою лише 12 % людей після заняття спортом високих досягнень залишаються відносно здоровими.

Навіть непрофесіоналам відоме поняття “спортивне серце”, яке одним скороченням заштовхує в артерії 150-160 мл крові замість 50-60 мл у звичайної людини і може скорочуватися до 180 разів на хвилину , при тому , що у звичайної людини 130 ударів виникає тільки в стані панічного страху.

Через деякий час після завершення регулярних тренувань серце і судини перетворюються на ганчір’я , тому, щоб продовжувати жити нормальним життям , колишні спортсмени змушені до останнього подиху підтримувати себе в стані активності. Мохаммед Алі аж до важкого інсульту продовжував щоранку пробігати по 5-10 км.

Клініка репродукції людини «Альтернатива»

–          запліднення in vitro,

–          консультація репродуктолога

–          консультація уролога-сексопатолога

–          УЗД

Тривалий час вважалося, що прискорений кровообіг сприяє підвищеному метаболізму в роботі головного мозку. Однак прискорений метаболізм спостерігається тільки в центрах, які керують руховою активністю, моторикою та координацією рухів. До пам’яті та інтелекту це відношення не має. Коли ж людина залишає спорт, то рухово -моторні поля його мозку перестають посилено забезпечуватися кров’ю , з фаворитів переходять у вигнанці. Тому стан хронічного дискомфорту нормальний для ветерана спорту. В результаті з’являється дратівливість, нестриманість, пристрасть до алкоголю.

Кістки, хрящі, зв’язки і сухожилля також зношуються. У процесі навантажень галіанові хрящі стираються, від травм з’являються артрози. З віком стерті хрящі доставляють серйозне занепокоєння, а ось відновлюються вкрай повільно.

Проблеми з ендокринною системою, нас як професіоналів, особливо хвилює. Щоб організм щодня справлявся з навантаженнями, гормональна система повинна працювати практично в екстремальному режимі. Рівень адреналіну в крові спортсмена постійно піднятий, а мозок, щоб пережити стрес від навантажень, отримує у 8 разів більше нейромедіаторів, в тому числі і ендорфінів – гормонів задоволення.

У наших кліматичних умовах на тлі дефіциту йоду перш за все  страждає щитовидна залоза. Після декількох років спортивних навантажень вона істотно збільшується в розмірах. Це небезпечно для жінок: недостатність щитовидки призводить до збоїв у роботі яєчників і, як наслідок, до порушень менструального циклу і безпліддя.

 

За даними російських колег у 70% жіночих збірних виявилися проблеми гінекологічного характеру. Крім того, на тлі кризи щитовидної залози відбувається порушення метаболізму – дистрофія або ожиріння.

 

Інша спортивна проблема – це недостатність надниркових залоз. На піку навантаження вони працюють нормально , але от при її відсутності не діють зовсім. При цьому людині доводиться змушувати себе робити навіть самі нескладні речі , стан схоже на хронічну втому.

Що ж зробити в умовах, коли спортсмени багатьох видів спорту підійшли впритул до межі фізіологічних можливостей організму?

Повноцінне, збалансоване під навантаження харчування, різноманітні відновлювальні процедури , застосування певних фармакологічних препаратів для забезпечення повноцінної спортивної діяльності (про допінг мови не йде) багато в чому допоможуть уникнути неприємних наслідків. І, звичайно, раціональні періодичні огляди профільних фахівців.

Медицина сьогоднішнього дня дозволяє передбачити і запобігти багатьом проблемам, а сучасні технології, репродуктивні зокрема, дають можливість зберегти повноцінний молодий біоматеріал (яйцеклітини, сперму ) до моменту планованого материнства чи батьківства.