Головна НОВИНИ Бодибілдінг як мистецтво

Бодибілдінг як мистецтво

«Обговорення бодибілдингу та мистецтва, їх порівняння … Леонардо да Вінчі, Рафаель, Боттічеллі та інші майстри – всі вони ліпили й малювали м’язисті тіла … Ми ж створюємо їх власноруч. … У бодібілдингу ти зіставимо зі статуєю. Дивишся в дзеркало і говориш: «Потрібно додати в плечах». Відповідно робиш потрібні вправи. Скульптор просто додає глини. Ми ж йдемо більш складним шляхом, адже наш об’єкт – людське тіло. Ти немов камінь, який скульптор повинен облицювати. І в результаті ти стаєш шедевром». А.Шварценеггер.

Це не просто спорт. Тут недостатньо знати, як виконувати вправи. Тут потрібні знання багато у чому: фізіологія, біохімія, анатомія, біомеханіка і т.п. Дивно, але це так. Сила волі, наполегливість, непроникність, ментальна концентрація – це наявні риси, якими повинен володіти культурист. Але є ще деякі аспекти: гармонія м’язів, їх пропорції і промальовування, вміння красиво подати цю красу м’язів шляхом мистецького позування.

Красу тіла зображували ще з давніх часів. Особливого розмаху набрала Стародавня Греція в так звану епоху еллінізму. Чого тільки коштує статуя Аполлона, який створив Леохар. Бог Аполлон пластично ідеальний; перекинутий через плече витончений плащ не приховує жодного м’язи торсу. «Лаокоон та його сини», «Елгінівскі мармури», статуї богів грецького пантеону – всі ці твори мистецтва не можуть не захоплювати своїм реалізмом. Краса тіла подана настільки красиво і реалістично, що варто тільки захоплюватися!

Або згадайте епоху Відродження, де успадковувалася античність воєдино з новими формами. Великі майстри – Леонардо да Вінчі, Мікеланджело, Берніні, Браманте – зображали людське тіло у всій красі. Пріоритетом в їх геніальних творіннях були ідеальні і витончені тіла; тіла з ідеальними, пропорційними і витонченими м’язами. Чи то скульптура, чи полотно. Найяскравішим зразком ідеального м’язистого тіла, і до того ж символом епохи Відродження, є знаменита статуя біблійного героя Давида, створена Мікеланджело Буанаротті. Не дарма ця скульптура є світовим шедевром, адже пропорційність і витонченість м’язів неймовірно реалістичні.

Художнє зображення м’язів пройшло дуже довгий шлях. Людству стало цікаво: а чи можливо зробити своє тіло ідеальним і м’язистим? Як виявилося, можливо. Все почалося в кінці XIX століття, коли активно розвивалося циркове мистецтво, де виступали циркові силачі і борці, що вражають всіх своєю силою і мускулатурою. І вже в 50-60-х роках ХХ століття все почало набирати свої обороти. Світу була представлена нова культура, яка могла дати практично кожній людині здорове, міцне, мускулисте тіло. Називалася ця культура бодибілдінгом. Мистецтво античності відроджувалося, але вже не на глині, не на камені, не на полотні, а на людському тілі.

Йшли роки, і бодібілдинг удосконалювався. У 70-х роках на світовий подіум вийшов неповторний Арнольд Шварценеггер. Саме він прославив на весь світ цей спорт, зробив немислимий внесок у його популярність. Він показав світові бодібілдинг з точки зору мистецтва. Тепер, щоб стати «шедевром», мало було володіти м’язистим і міцним тілом. Крім усього м’язи повинні були бути рельєфними, пропорційними, збалансованими. І що найважливіше, треба було показати красу позуванням, що вже є цілим мистецтвом. Адже тут і акторська робота, і пластичність, і грація – все це є вищим мистецтвом.

У минулі часи люди зображували м’язи на глині, мармурі, камені. Тепер зображення цих м’язів реальні на нашому тілі. Бодибілдінг пройшов довгий шлях. Цей шлях розвивав бодибілдинг як спорт світового рівня. Але не варто забувати, що це також шлях мистецтва.

Сергій Бурденюк для kulturuzm.info